sadsad x
asdasd
photo.png (489 KB)

Feng Shui

01 Temmuz 2021
Feng Shui

Feng Shui’ye Göre Yatak Odası Düzenlemesi

Feng Shui kurallarına uygun hareket ederek mobilyalarınızı yeniden düzenleyebilir ve olumsuz etkileri uzak tutan bir odaya kavuşabilirsiniz.

Hayatımızın neredeyse üçte birini yatak odalarımızda uyuyarak geçiriyoruz. Uyku alanımız, bizim gün içerisindeki yorgunluğumuzu attığımız nadir yerlerden biri. Yatak odaları da, kaliteli bir uyku düzeni için, düzenlemesinde özen gösterilmesi gereken yerlerden biri. Feng Shui’ye göre yatak odası yerleşimleri, ocağın konumu ve dairenin ana kapı girişinden sonraki en önemli nokta. Feng Shui’ye göre düzenleme de yapılan en büyük hata; yatak altlarına eşya depolamak, dolap üstlerine valizleri, hurçları, ayakkabı kutularını koymaktır. Özellikle dolabınızın üzerine koyduğunuz veya göz önündeki bir bavul, “Her tartışmada toplanıp evden gitmek” gibi olumsuz bir çağrışım yapmaktadır.

 

Yatak odanızdan aynayı uzak tutun!

İster kadın ister erkek olsun yatak odasında mutlaka ayna bulunduruyoruz. Fakat bu Feng Shui’de istenilen bir durum değil. Bu felsefeye göre yatak odanızda ayna bulundurulamaz. Çünkü “yin” (sakin-durgun) olması gereken bir yatak odası için, “yang” (canlı-aktif) enerji sağlamaktadır. Bunun sonucunda da huzursuz bir uyku veya uykusuzluk gibi sorunlara sebebiyet vermektedir. Bu durum, Chi’yi hareket geçirip canlandırır.  Oysaki yatak odalarımız rahatlatıcı, dinlenmeyi sağlayan ortamlar olması gerektiği için, aynalar chi’yi harekete geçirerek bu durumu bozmaktadır. Evli bir çiftin yatak odasında bu durum ilişkiye üçüncü kişiyi çeker bu da beraberlikte istenilmeyen bir duruma yol açar. Ayrıca ayakucunuzu yansıtacak bir ayna da şanssızlık getirir. Eğer aynayı odanızdan çıkarma fikri size sıcak gelmediyse en azından yatağı yansıtmayacak şekilde konunlandırılmalıdır.

 

Giriş kapısına en uzak odayı yatak odası yapın

En çok karşılaşılan durumlardan biri uyku problemleri veya rahat uyuyamama sorunları. Yapılan gözlemler sonucunda, bu durumun kaynağının mekânın en canlı odasının yatak odası düzenlenmesine ayrıldığı için olduğu sonucu çıkıyor. Mekanda yatak odaları için giriş kapısından mümkün olduğunca uzak bir oda seçilmelidir. Ana girişe en uzak oda en “yin” alandır ve en doğru seçim bu olacaktır. Feng Shui kurallarına göre yatağınızın başucu kapıya dönük olmamalıdır. Camsız ve düz bir duvarın hizasında konumlanmalıdır. Ayrıca odanın kapısına en uzak olan duvar seçilmelidir. Başucunuz duvara dayandığında bu size güven hissi verecektir. Yatağınıza iki taraftan da ulaşabilmek ve kullandığınız örtünün kalitesi uykunuzu konforlu hale getirir.

 

Komodin kullanın

Yatak odanızda yatağın iki yanına gelecek şekilde iki komodin kullanın. Feng Shui kurallarında simetri çok önemlidir. Objelerin hepsi çift olacak şekilde yerleştirilmelidir. Her komodin üzerinde ve birbirinin aynısı olacak şekilde 2 lamba kullanılmalıdır

Yatak odanız yalnızca giyinme odası olmasın

Bir diğer sorun ise giyinme odaları. Giyinme odaları çoğunlukla yatak odamızla iç içe olurlar. Şu anda yatak odaları dinlenme mekanları olmasının dışında, özenle dekore edilmiş bir giyinme odası konumunda. Bu durum birçok Feng Shui problemini beraberinde getirmektedir.

Alanı mümkün olduğunca boş bırakın

Yatak odanız çok küçük ve dar olmamalıdır. Dar bir yatak odası varsa ve bu odayı kullanan evli bir çiftse bu anlaşmazlıklara neden olabilir. Sade olan, eşya yığını olmayan, düzenli ve temiz hava akımının sağlandığı bir oda seçilmelidir.

 

Yatağınız kirişe paralel olsun

Yatak odalarında tavan kirişleri de istenmeyen bir durumdur. Eğer yatak odanız böyle ise, yatak mutlaka kirişlere paralel olarak yerleştirilmelidir. Aksi halde sağlık sorunlarına veya iş hayatında zorluklara neden olabilmektedir.

 

Hangi elemente sahip olduğunuzu bilin ve ona göre hareket edin

Yatak seçimi de oldukça önemli noktalardan biri. Örneğin; ağaç elementine sahipseniz ahşap, kahverengi bir yatak ve yatak başı seçimi yerinde olacaktır. Bu durum kişinin hayatına ve şansına büyük katkılar sağlar.

Odanızı toplayın

Odanızda fazla eşya barındırmayın. Yatağınızın altı da eşyalardan uzak tutun. Negatif enerji veren objeleri uzaklaştırın, mesela boşanma kâğıtlarınız gibi.

 

Feng Shui'ye göre yatak odanızı dekore ederken bunlara dikkat!

  • Kapıya hâkim bir pozisyon olmakla birlikte yatağı yerleştirirken kapıyla karşılıklı bir konum tercih edilmemelidir.

 

  • Yatağın ayakucu kapıya bakmamalıdır. Bu Feng Shui’de tabut pozisyonu olarak adlandırılır ve şanssız bir konumdur.

 

  • Yatak başı kişinin şanslı, olumlu bir pusula yönüne göre konumlandırılmalıdır. Yine yatak başı mutlaka sağlam bir duvara dayanmalıdır. Pencere önünde, komşu duvarı tuvalet veya banyo olan bir duvara yatak başı koyulmamalıdır.
  • Yatak odası ana giriş kapısından görülmemelidir. Girişe yakın bir yatak odası; bu odayı kullanan kişiye sürekli yorgunluk, eve girer girmez uyku isteme hissine yol açar. En ideali yatak odasının girişe en uzak konumda olmasıdır.

 

  • Yatak odasında da bagua haritasını gözeterek istediğiniz alanlar aktive edilebilir. Tamamen kişisel bir uygulama olmakla birlikte son derece etkilidir. Daha fazla bolluk bereket istiyorsanız kişisel başarı alanınıza, akademik bir öğrenim sürecindeyseniz kişisel gelişim alanına veya hayatınıza bir yol arkadaşı istiyorsanız aşk ve evlilik yönüne yatak başınızı konumlandırabilirsiniz.

 

  • Eğer odanızda ayna kullanmak istiyorsanız aynayı yatağın yan taraflarında olacak şekilde yerleştirin.

 

  • Televizyon, bilgisayar, çalışma masası ve egzersiz aletlerini odanızdan atın.

 

  • Odanız dinlenme ve rahatlama yerinizdir; ne çalışma, ne televizyon izleme ne de egzersiz alanı. Uyku ve çalışma enerjisi uyumlu olmadığından çalışma masası ve bilgisayarı da kaldırmanız gerekir. Eğer başka yeriniz yok ise arada bir separatör kullanarak farklı bir alan yaratıldığı takdirde bu olabilir.

 

  • Aksesuarları düzenleyin.

 

  • Alarm ve telefonu yatağın yanında olmamalı, odanın diğer tarafında olmalı. Tablo ve sanatsal objeler de mutluluk ve ilham verecek şekilde çift olarak konulmalı. Eğer lüks nevresimleriniz var ise onlar da yatağın üzerinde olmalı.

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.